schnauzer-so-bors
Men
 
Galria
 
vide galria
 
Vizsgaszablyzat
 
VERSENYEK
 
X-tra
 
Vide / Videos
 
elveszett/ tallt schnauzerek
 
BLOG
Friss bejegyzsek
2010.11.24. 11:01
2010.11.17. 14:23
2010.08.03. 19:22
2010.07.25. 08:11
2010.04.27. 20:09
Friss hozzszlsok
schnauzer-so-bors: Kpek feltltve! Pics uploaded
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
A fajta trtnete

FAJTATRTNET

 

Amikor 1854-ben valamilyen termszeti ok folytn a svjci Jurban a hegyi tavak szintje drasztikusan leapadt, a felsznre kerlt tzegrtegekben nagyon fontos idszmts eltti leleteket talltak. A megmaradt tmedrek mellett a rgszek egytt fedeztek fel emberi s kutyacsontvzakat. A tudsok a kutyt Canis familiaris palustris-knt hatroztk meg, melyek ismertebb neve tzegkutya. A leletek a kkorszak vgrl szrmaznak (kb. i.e. 3000-2000).  Nem fr ktsg teht ahhoz, hogy a kkorszaki svjciak jelents szmban tenysztettek flmteres tlagos magassg kutykat.
A legrgebbi tzegkutya koponykat a Wetzikon-i satsoknl talltk (kb. i.e. 3000). A Lattringen-i satsok tzegkutya maradvnyai kb. i.e. 2000-bl szrmaznak. Az ezerves idszak alatt a koponyatpusok tisztn lthatan kt vagy hrom klnbz tpus irnyba fejldtek tovbb, ami azt jelzi, hogy bizonyos fajta szelekci - termszetes vagy emberi - zajlott le.
A tzegkutya kkorszaki fejldse olyan szempontbl fontos, hogy a differencilds kt vagy hrom tpus irnyba nyomon kvethet. A Lattringen-ben tallt koponyk szerkezetkben legkzelebb llnak a schnauzerekhez s azok korai eldeinek minslnek.
Az els rsok, melyek a schnauzerre utalhatnak, Merovigniai Dagobert kirlytl szrmaznak (uralkodott i.sz. 628-638). Lex Baiuvariorum-ban Dagobert kijelenti, hogy megbntettek nmeteket vadszat kzben elkvetett hanyagsgbl vagy ms krlmnyekbl addan egy bibarhund halla miatt, amely egy nhny germn trzs ltal hdvadszatra hasznlt terrier tpus kutya.
Albrecht Drernek volt egy schnauzer tpus kutyja 1492-1504 kztt. Ez id alatt szletett szmos munkja ilyen vagy olyan mdon tisztn brzolja az llatot, amely, minden ktsg nlkl, nagy hasonlsgot mutat a mai modern schnauzerrel.
Mostanban leltk meg Conrad Jahn 1863. vben kiadott Das Werk von Johann Adam Klein c. knyvt, amely Klein rzkarcainak gyjtemnyt mutatja be. A 79. szmn, melyet Klein 1812-ben rt al, a kvetkez felirat tallhat: "A kt pincher vastag nyakrvvel, az egyik drtszr s 3/4 rszben ellrl lthat, falon lve, melyen Klein 1812 felirata lthat. A simaszr mellette fekszik az ellenkez irnyba tekintve." (A pinscher sz megtveszt lehet a schanuzer szvegkrnyezetben, br a rgi irodalom ezt a kifejezst hasznlta, amikor a mai modern schnauzer sapirl beszlt.)
Jelents klnbsg van a drtszr s a simaszr kutya kztt, br nem olyan hangslyos, mint a modern schnauzer s pinscher esetben. Mindkt kutya vgott fl (nagyon rvid) s vgott fark. A drtszrn nmi szakll s szemldk lthat. A szemek sttek. Az elmell hangslyos. Az els negyed egyenes, ers s macskamancsuk van. A kpen lthat bogncs nagysgbl arra kvetkeztethetnk, hogy a kutya mrete 40 s 50 cm kztt van.
Herbert Hirschfelder nemrgen fedezett fel egy 1832-es kiads knyvet a kutykrl, mely nmet nyelven a legrgebbinek tekinthet. A Die Jagd- und Andere Hunde in Allen Ihren Verhaltnissen, melyet  Johann Wilhelm Baumeister rt, lerja s jellemzi a klnbz kutyafajtkat. rdekes, hogy Baumeister Dl-Nmetorszgban, fajtnk szrmazsi terletn  szletett (Augsburg vagy Schwabisch Gmnd, 1804), lt s hal meg (Stuttgart, 1846). Baumeister, mint vidki llatorvos, bizonyra nagyon jl ismerte  ezt a vidki kutyafajtt. A fajtk felsorolsban s jellemzsben a II. osztly alatt emlti a bentchurt s a rattenfangert. Br nem illusztrlja a fajtt, a lers tele van olyan rszletekkel s portrval, melyek a Klein 1812. vi rzkarcn szerepl kutyhoz hasonltanak. Azt rja: A kutynak elg kerek feje van lnk szemekkel, kitn harapssal s durva szr  szakllal bortott pofval. A lbai ersen izmosak s rajtuk ers krmk vannak. A teste rvid, farka ltalban kurttott. A fedszrzet nem tl hossz de szlks, stb.
1834-ben H.G.L. Reichenbach Der Hund in Seinen Haupt- und Nebenrassen c. mvben elsknt adta meg a durvaszr pinscher s a simaszr pinscher lerst valamint szaporodst. Egy megjegyzsben vilgosan kijelenti, hogy a pinscher, mint fajtt jelent sz, nem angol kifejezs. A drtszr pldny kpe vgatlan fark kutyt mutat, vilgos sznnel, arcn nmi szakllal s sttebb maszkkal.
Amikor 1873-ban valaki Angliban elhatrozta, hogy ebtenyszt klubot alapt s a fajtiszta kutykrl szrmazsi knyvet vezet be, a trtnet jabb fordulatot vett. 20 ven bell az sszes eurpai orszg tvette az angol pldt. Mindegyik megalaptotta a sajt nemzeti ebtenyszt egyeslett s felszltotta sajt nemzett, hogy kezdjenek valamit sajt kutyarksgkkel s ptoljk be az elvesztegetett idt. Ez az oka annak, hogy a mai modern schnauzer legtipikusabb kzvetlen sei elhagytk az egyszer tanykat Dl-Nmetorszgban s olyan tenysztk kezbe kerltek, akiken keresztl eljutottak az els kutyakilltsokra s kialaktottk a modern tiszta fajta alapjait.
Vessnk egy pillantst az ltalnos megjelenskre. 1876-ban Dr. L.J. Fitzinger Der Hund und Seine Racen c. knyvben a pinscherek minden fajtjnak lersa megtallhat. Elszr is a seidenpinsch-t vagy selyempinschert emlti, melynek lersa megfelel a mai Affenpinscher-nek. Rokona a kleinen pinsch s a rauhen pintsch, azaz a trpepinscher s a trpeschnauzer. Szmunkra fontos a glatten pinsch (modern nmet pinscher), s taln mg ennl is fontosabb a grossen pintsch, amely a mai kzpschnauzernek felel meg. Azt rja, hogy a grossen pinsch, kzismerten a rattler (patknyfog), egy lnk, frge kutya, amely jl rzi magt a hzban s az istllban egyarnt. Btor, s a patknylsen tl lehet rka- s borzvadszatra is hasznlni.
Az 1876-os v mg fontosabb szmunkra - elszr neveztek be drtszr pinschert egy killtsra Hamburgba. Ezeltt a kvetkezetes tenyszts mg nem merlt fel, s br a rattlereket jl ismerte a svborszgi s wrttembergi vidki lakossg, nmileg sszezavartk az elit fajtiszta kutya kedvelket, amikor a killtsra megrkeztek
A problmt R. von Schmiedeberg a Der Hund c. lapban 1879. jlius 17-n megjelent levelben veti fel. A levl fejcme: "Mi az a pinscher?"
Senki nem adta meg neki a vlaszt, mivel 1879-ben nem volt specilis egyeslet s a fajtt mg nem ismerte el a Nmet Kennel Klub, gy von Schmiedeberg a dolgot a sajt kezbe vette. 1884-ben az angol W. Gordon Stables ltal rott kutyakziknyv terminolgii alapjn megjelentette a Rassekenzeichen von Pinschern c. knyvet.  Azt lltotta, hogy ezeknek a kutyknak tipikus nmet rksgk van. Az seiket illeten tbb nzet alakult ki, s az adott idben nem tudta megllaptani, hogy a pinscher fajta mikor vlt szt drtszr s simaszr tpusokra. Ezt a bevezetst a rvidszr s drtszr pinscher (patknyfog) elg pontos lersa kvette. Ezt  az els standardlerst elfogadta s publiklta a Nmet Kennel Klub Bizottsga. A kvetkezkppen hangzik:
tlagos slya 3,5-10 kg kztt vagy afltt van. Knny, ers s rugalmas. Durva drtszre van, farkt felfel tartja. Termszete kvncsi s btor. Fradhatatlan temperamentuma van, llandan ber indokolatlan zaj nlkl, tele van hvvel anlkl, hogy veszekeds vagy haraps lenne. Ragaszkodik a gazdjhoz, szereti a lovakat s hossz utakon j az llkpessge. Kpzett patkny- s egrfog, ppen ezrt igen keresett istllkba. Feje nem tl vaskos, inkbb hossz. A lapos koponyja kiss keskenyedik az eleje fel. Hangslyos a stopja. Fogsorai szorosan zrdnak. A fle vgott. Nyaka kzepes hosszsg, ers, szpen velt, a br szorosan illeszkedik a toroknl. A szr a lehet legdurvbb. A pofjn bajusz s szakll tallhat, sr szemldke van.
Szn: srgs-vrs vagy srgs-szrke. Lbai s als vonalai ltalban vilgosabbak vagy szrksfehrek.
Megengedett tovbb a fekets, fmszrke vagy ezstszrke szn.
Vagy egyszn, vagy srgs-barna jegyek vannak szemn, a pofjn s a lbakon. Lehet mg egyszn len, szrksfehr vagy fehr fekete foltokkal.
Az orr mindig fekete. A szemek s karmok sttek.
Von Schmiedeberg a fajta lerst a kvetkezkppen fejezi be:
Az, hogy npszersge ellenre a fajtnak nincs nagy szrdsa annak tudhat be, hogy jelenleg divat Pugs fel rszrehajlnak lenni. A tenysztst kizrlag nhny j wrttembergi tenysztre korltoztk.
A rattler szmra ezen fajta standardnak a Nmet Kutyafajta Nemestk Egyeslete ltal trtn elismerse hatrozott kitrst jelentett. Azok a tenysztk, akik azeltt energijukat npszerbb fajtkba fektettk, megrtettk ezen rtkes shonos fajta jelentsgt. Elkezdtek ennek megfelelen tenyszteni, killtani, s - legfkppen - a klykket a Nmet Kennel Klubnl regisztrltatni. Ezen kezdeti idszak legismertebb tenyszti voltak: Buger s Essig Leonbergbl, Max Hartenstein Plauenbl, Schilbald Greizbl, Gller s Siegel Stuttgartbl, Khn Ravensburgbl s Mulzer Dietmansriedbl.
A kinolgia nmetorszgi fejldst Jean Burgartz kutyarajzol 1884. vi gynyr knyve bizonytja. Handbuch zur Beurteilung der Racenreinhelt des Hundes c. knyvben 65 klnbz fajta pontos rajza s lersa tallhat. Emlti a glatthaarige pinscher-t, a rauhhaarige pinscher-t, a glatthaarige zwergpinscher-t s a rauhhaarige zwergpinscher-t. Ezek megfelelnek a modern nmet pinschernek, a kzpschnauzernek, a trpepinschernek s a trpeschnauzernek. A fajtk jellemzi azok, melyeket  von Schmiedeberg megadott a Nmet Bizottsg elfogadott. Durvn megfelelnek a modern fajtalersnak. A legnagyobb eltrsek a mret s a sly tekintetben vannak. Br a szr sznben a szntnusok szlesebb sklja volt megengedett, azok a fekettl az ezst-szrkig s vrses-barnig terjednek.
Azok az els fajtarajongk hatrozottan nem aludtak: 1890-ben egy stuttgarti killtson kzel szz sima- s drtszr pinschert vezettek fel. A pinscherek nemcsak Nmetorszgban vltak egyre npszerbb s elismertebb, hanem klfldi szerzk is utalnak rjuk.
Eurpban a legfontosabb vonatkoz irodalom Count Henri van Bylandt 1894. vi ris kutyaenciklopdija. Les Races de Chiens c. mvben azon idk sszes fajtjt - legyen az ismert vagy kevsb ismert - lerja. A drtszr pinschert 13 rajzon mutatja be. A kutya mrett 30 s 50 cm kz teszi, slyt 8-tl 16 kg-ig. Emltst tesz rla, hogy Nmetorszgban ezeket a kutykat egyre gyakrabban hvjk rattler-nek vagy schnauzer-nek, s a kisebb mreteket trpeschnauzernek nevezik. Ez az els alkalom, hogy egy knyv a schnauzer szt emlti.

Felhasznlt irodalom:
Dr. Hans Raeber: Schnauzer - Pinscher, Johan Gallant: The World of Schnauzers

Forrs: HSPK klubjsg 1997/4.
Szerkesztette: Sndor Csaba �

 

Az els nmet fajtaklubok

A drtszr pinscher s a drtszr trpe- vagy minipinscher simaszr trsaikkal egytt a tizenkilencedik szzad utols kt vtizedben vltak npszerv. gy az egyik nmet vidki kutyafajta megtallta tjt a killtsi krbe s folyamatosan ismertt vlt a dlnmet szlfld hatrain tl is.
Br a fajta a vidki tlagemberekhez s nem a nemessghez tartozott, nmet rksge mgis figyelmet rdemelt. Ez volt az oka annak, hogy 1895. elejn Josef Berta az sszes kutyakedvelt arra szltotta fel, hogy trekvseiket sszpontostsk a klnbz pinscher vltozatok szelektlsa s fejlesztse rdekben. Ilyen ttrmunka azonban csak egy befolysos klub gisze alatt fejthet ki.
1895. mrcius 3-n Nordhausenben tartottak egy elzetes megbeszlst.  Kt hnappal ksbb, mjus 23-n Seesen am Harz-ban megtartott alakul lsen megalakult egy bizottsg s elfogadtak egy, a Nmet Kpvisel Bizottsg ltal mr pr vvel korbban kzztett fajtalerst. Negyvenvesen Josef Bertt vlasztottk meg elnknek. Egy v (1901) kivtelvel vezette a klubot 1921-ig. 1900-ban a klubnak tvenkilenc tagja volt; 1902-re Bertnak a tagltszmot dupljra sikerlt nvelnie. 1902. vgn megjelent az els, az 1895-tl 1902-ig terjed idszakot tlel trzsknyv.
Ez az els trzsknyv tele van rtkes informcival. Az 1895-1902. kztt bejegyzett kutykon tl szerepelnek benne ves kzgylsek jegyzknyvei, bri jelentsek, versenyszablyzatok, elrsok s hasonl dolgok is.
A trzsknyvbe nemcsak a kznsges almok kerltek bejegyzsre, hanem tvettk a svjci vagy osztrk trzsknyvbe korbban regisztrlt kutykat is. Eslyk volt azoknak az ismeretlen szlkkel rendelkez egyedeknek is, melyeket killtsokon elismertek.
1902-ben a klubnak 114 tagja volt, melyek kzl 30 volt tenyszt. A knyvben 353 bejegyzs szerepelt 1880-ig visszanyl szletsi dtumokkal. A klnbz fajtk az albbiak szerint kpviseltettk magukat:


kzp schnauzer                     248 db
trpe schnauzer                        14 db
nmet pinscher                           8 db
trpe pinscher                           83 db

A bri jelentsekbl lthat, hogy a killtsi nevezsek szma n, de csak egy kevs kutya felel meg az idelis fajta kvetelmnyeinek. A ritka championok a fajta pillreiv vlnak.
1906-ban Kartell Fr sas Deutsche  Hundewesen nven tszerveztk a nmet ebtenysztk szervezett. Mint a legtbb nmet fajtaklub, Berta Pinscher Klubja is a nemzeti klub tagjv vlt, s ezltal lett s maradt az egyetlen, sszes pinscher fajtt kpvisel klub. Ez azt jelentette, hogy amikor a mncheni jogsz, G. Zurhellen 1907-ben megalaktotta  Schnauzer-Klubot, azt az orszgos ebtenyszt szervezet nem ismerte el. gy Zurhellen sajt j trzsknyvet nyitott (flhivatalosan) a bajor schnauzertagok szmra.
Megkezddtt a rivalizls, st mg per is. A Bajor Schnauzer Klub 1910-ben adta ki els trzsknyvt. A klub alapszablya hatrozottan leszgezi, hogy a klub cljai a fajtatenyszts, -fejleszts s a drtszr pinscher (schnauzer) npszerstse. Ez eltr a Pinscher Klub alapszablytl, melynek clja a pinscher vltozatok - azaz a drtszr pinscher, a simaszr pinscher s a trpe drtszr illetve simaszr pinscher - tenysztsnek elsegtse.
Az els vilghbor nem kis szerencstlensget jelentett, s annak befejezse utn mindent t kellett szervezni. Berta s Zurhellen megllapodtak erik egyestsben s abban, hogy a kt hbor eltti klub egy zszl alatt folytatja tovbb a munkt. gy 1918-ban megalakult a Pinscher-Schnauzer Verband. 1921-ben a klub j hivatalos nevet kapott - Pinscher-Schnauzer Klub, 1895 e.V. (PSK) -, mely az vek sorn megmaradt.
Termszetesen ma minden bejegyzs egyetlen trzsknyvbe kerl. Az els "koalcis" kiads 1924-ben jelent meg s 13.474 bejegyzst szmllt.

Az els schnauzer fajtalers

1. Termszet, hasznossg s ltalnos megjelens.
A schnauzer "Rattler" vagy "Ratcatcher" (patknyfog) gnynevt annak ksznheti, hogy eredetileg olyan krtkony rgcslk, patknyok s egerek irtsra hasznltk, melyek emberemlkezet ta krt tettek az ember hzban, fldjn, istlljban s kertjben. A hz krl a schnauzer verhetetlen hzrznek is bizonyul j szlelkpessge, megkzelthetetlensge s idegenek irnt rzett termszetes gyanja miatt. A csald bartja s a gyereket trsa; ms szval a csaldi s hzi kutya sajtos pldja. Ez azrt mondhat el, mert az etetst s gondozst illeten nem ignyes, j termszete van s megvesztegethetetlenl megbzhat. Mindezek olyan karaktert biztostottak szmra, melyet egyszerre jellemez vatos hidegvrrel prosul lnksg, ugyanakkor nem tallhat meg benne a ms temperamentumos fajtkra jellemz idegessg. Okossgnl, rzelmi ktelkeinl s kitartsnl fogva gazdjnak idelis partnere akr gyalog, akr kerkprral, szekrrel vagy lval. Egy jkedv, tzes pajts, akinek lnk szemei llandan a cselekvst s tennivalkat keresik. Lelkes vadszkutya szrazon s vzen. Kitart ellenfele a mg nla nagyobb s ersebb kutyknak is, s elszntsgnak s sebessgnek ksznheten gazdjnak megbzhat vdelmezje. A schnauzer teht, minden szempontbl igazi munkakutynak mutatkozik meg (soha nem luxus- vagy divatkutya). Kinzete is ezt a megllaptst tmasztja al: ers, kompakt, munka-belltottsg kzpmret  kutyra jellemz kvadratikus test, ers mancsok s lbak, ers  llkapocs egszsges harapssal, lnk stt szemek s fekete orr, ds szemldk s durva pofaszakll, vzll drtszr, nem feltn szn. A schnauzer megjelense,  melyet rklt szellemi s fizikai kpessgei  nvelnek, az er s nemessg tkletes egyenslyt sugallja.

2. Fej.
Ers. hosszks, a flektl a szemekig majd fokozatosan az orrhegyig keskenyed. A test tmegvel harmonizl, hosszsgban (az orrhegytl a koponyacsontig) pedig 1:3 arnyban ll a a ht hosszval (az els htcsigolytl a faroktzsig). A fej fels rsze (a tark a homlok kiindulpontjig) a flek kztt enyhn szles - de nem szlesebb, mint a fej teljes hossznak 2/3-a - lapos rnctalan homlokkal; jl izmolt, de nem tl ersenn fejlett pofval. A flek szimmetrikusan vgottak, magasan tzttek s figyel llapotban emelve tartottak. A szemek kzepes mretek, ovlisak, elre nznek s sr szemldk vel felettk. Az erteljes pofa (a stoptl az orrhegyig), amely teljes harapst foglal magban, 4:5 arnyban ll a koponya hosszval; enyhn tompa k alakban vgzdik s szrs pofaszakll bortja. A pofa az orrhddal prhuzamosan fut a homlok ltal alkotott vonal meghosszabbtsba. Az orrhegy teljes s fekete. Az ajkak szorosak, nem llnak ki. Ers, egszsges olls haraps  jellemzi jl fejlett s tiszta fehr fogakkal.

3. Nyak.
Nem tl rvid, a br szorosan illeszkedik a torokra (szraz nyak). A nyakszirt erteljes s enyhn velt.

4. Mells rsz.
A vllak laposak, jl visszahajlottak s jl izmoltak. A mells lbak (fel- s alkar) egyenesek, oldalrl nzve nincsen vk.

5. Elmell.
Enyhn szles lthat, ers szegycsonttal. A mellkas mly s legalbb a knykig ereszkedik, majd fokozatosan emelkedik az gyk fel. A bordk jl veltek. A ht stabil s egyenes, rvid, jl fejlett gykkal. A test kvadratikus felpts: a test hossza egyenl a marmagassggal. A has enyhn felhzott.

6. Farok.
Magasan tztt, kinyomva tartott s 3 vagy 4 izletig csonktott.

7. Hts rsz.
A combok enyhn dltek s laposak, de jl izmoltak. A hts lbak (fels s als combok) elszr fgglegesek a trdig; a trdtl a csnkig egy vonalban vannak a fels nyakvonal meghosszabbtsval (a tarktl a marig); a csnktl a fldig pedig merleges.

8. Mancsok.
Rvidek, kerekek; a lbujjak zrtak s veltek ( macskamancs); stt krmk s ers prnk.

9. Szr.
Sr, ers s a hton hullmos - ha ellenttes irnybl nzzk - inkbb felfel ll, nem rvid, nem is fekszik laposan. A fleken, a homlokon, a lbakon s a mancsokon rvidebb.

10. Mret.
Kb. 40 cm-tl 50 cm-ig terjed marmagassg.

11. Szn.
Teljesen s-bors sznrnyalatok vagy hasonl srts egyenl sznkeverkek, vagy egyszn fekete.

12. Hibk.
Tl knny test, tl magas vagy alacsony lbak. Tl durva vagy tl kerek koponya, rncos homlok, oldalt hordott vagy rosszul vgott flek. Tl vilgos szemek (vilgos srgs vagy vilgos szrks krkkel). Ers, kill pofacsont. Toka. Elre- vagy htraharaps. Rvid, pttys vagy keskeny orr. Tl hossz ht, nyerges, ppos vagy tl laza. Hordmell. Meredek, csapott far. Laza knykk, tehncsnk. Meredek els rsz. Sztll lbujjak s tl hossz, lapos mancs. Tl rvid, sima, tl hossz, puha, selymes, hullmos vagy gyapjas szr. Teljesen fehr, foltos, pettyes, vrs vagy korps sznek. A mellen lv kis fehr folt vagy csk csak szpsghibnak s nem tenysztsi hibnak tekintend.

 

A KZEPEK S TRPK SZRMAZSA

Az egyrtelm, hogy a schnauzerek korai idszakban nem volt olyan vilgos elhatrolds a kzp s trpe schnauzerek kztt, mint ma. St, ris schnauzerrl sem tettek egyltaln emltst. Ha megnzzk, hogy errl a klnbz szerzk mit rtak, rdekes lehet az els fajtastandardek vizsglata.
Josef Berta Pincher Klubjnak standardja 1902-ben a mretrl s a slyrl az albbiakat rja: a mret a helyenknt jellemz tpusoktl s fekvstl fggen 30 s 45 cm-es marmagassg kztt mozog. Az ennek megfelel sly 8-10 kg. Elnyben kell rszesteni az egysges s munkaorientlt kzepes mretet.
Dr. Zurhellen Bajor Schnauzer Klubjnak standardja 1907-ben mg pontosabb a megjellt 40, max. 50 cm-es mrettel. Ez a kutya kpessgeinek lersval egytt nem tesz emltst a trpe vltozatrl.
A Pinscher Klub 1895. vi alapt okirata mg azt is rgzti, hogy a klub elsegti a drtszr pinscher, a simeszr pinscher s a trpe simaszr pinscher egszsges fejldst, figyelmen kvl hagyva gy a kisebb drtszr tpust.
Ezrt fontos ma gy rtelmeznnk, hogy az igazi s eredeti schnauzer a kzepes mret vagy kzp schnauzer.

A kzp schnauzer

A Pinscher Klub els trzsknyvben (1902) lv sszes 353 bejegyzs kzl 248 volt drtdszr pinscher (kzp schnauzer), amelyek gy jelents tbbsgben voltak.
A bejegyzsek azt mutatjk, hogy a szelektv tenyszts valdi alapjait a plaueni Max Hartenstein fektette le, aki Plavia nev kenneljben 1880-ban kezdte a schnauzerek tenysztst. Ksbb t ebben tbben is kvettk mg az els vilghbor eltt.
Tny az, hogy azokban az idkben haladt leginkbb elre a szelektv tenyszts. Ennek egyszer bizonytka az, hogy a rgi von Schmiedeberg fjatalerst a Pinscher Klub megjtotta s els trzsknyvben kzztette (1902). A vltozsokban kiemeltk a hosszabb fejet, az egyenes htat s az erteljes megjelenst. A mret 30 s 45 cm kztt vltozott, de a munkaorientltabb nagy mret elsbbsget lvezett. Elnyben rszestettk a s-bors sznt az egyszer feketvel szemben, de mg elfogadott volt a vrses-barna s srgs-barna rnyalat is. A fak szn s a fehr foltok mr hibnak szmtottak.
Az abbl az idbl szrmaz bri feljegyzsek egyrtelmen elnyben rszestik a klnbz rnyalat egysges s-bors sznt az egysges feketvel szemben.
Br az els trzsknyv fotin szerepl kutyk tbbnyire j minsgek, azok a felptst, sznt s szrt tekintve klnbz tpus kutykat brzolnak. Nhnyuk ugyanakkor kzel ll a mai fajtalershoz. Hangslyozni kell tovbb azt is, hogy ezeket a kutykat nem trimmeltk vagy nyrtk, hanem termszetes llapotukban mutattk ket be. ltalban vve a szakll rvidebb de ersebb volt, ez azonban mgsem rontott a tipikus schnazer arckifejezsen.
Ami a sznt illeti, 1900-tl az els vilghbor kezdetig, 1914-ig hatrozott fejlds ment vgbe. Az igazi sikert ugyanakkor csak a hbor utn rtk el, amikor a Schauzer Klub s a Pinscher Klub sszeolvadt. Az a tny, hogy gy mr egy egysges klub kpviselte a fajtt, s hogy a mncheni ttrk s szakrtk csatlakoztak a klni bizottsg soraihoz, igazi robbanst jelentett a schnauzer szmra. A mncheni Felix Ebner volt az 1923-ban megjelent els kzs trzsknyv felels kiadja. 697 oldalas volt s 13.474 bejegyzs llt benne. A hatalmas fejlds bizonytkaknt a knyvben szerepelt egy teljesen tdolgozott fajtalers a schnauzerre, a trpe schnauzerre, az ris schnauzerre, a pinscherre, a trpepinscherre s az Affenpinscherre, minden fajtra, amely azta kpviseltette magt a klubban. Ez jelzi, hogy a klub - klnsen az egyeslst kveten - elrte azt, hogy rend lett a korbbi pinscher sszevisszasgban. Most mr tudott hatrozott utastsokat adni, hogy a szelekcinak milyen irnyba kell menni.
A schnauzer j fajtelarsnak tanulmnyozsa igen lnyeges. A fajtajegyek - klns tekintettel az ltalnos megjelensre - vltozatlanok maradtak. Ugyanakkor van nhny mdosuls, amelyek a fajta tovbbi fejldse szempontjbl jelentsek lesznek. A megengedett szneket s-borsra s egyszn feketre korltoztk. A mretet 40 s max. 50 cm kztt hatroztk meg. A fej hossznak az orrhegytl a tarkig 1:3 arnyban kell llnia a test hosszval. A nyak ers maradt, de nem lehet rvid. A hts rsznek a csnk izlettl prhuzamosnak kell lennie a fels nyakvonal meghosszabbtsval. A has felhzott. Ezek a mdostott rszletek nem befolysoltk a tpust. Ezek  fejldst jelentettek, cljuk a fajta finomtsa volt.
Az 1920-as s 1930-as vek meghoztk a cscsot. 1924-34 kztt tbb mint 10.000 schnauzert regisztrltak a Pinscher-Schnauzer Klub (PSK) trzsknyvben. Nhny champion killtsra 300-nl is tbb schnauzert  neveztek. Azon idk leghresebb s legtpusosabb schnauzere Ch./Int.Ch. Gauner v. Egelsee volt, akit 1926-ban Rapp r tenysztett. Ktsgtelen, hogy mg ma is felvenn a versenyt a legjobb ellenfelekkel. A II. vilghbor, s annak emberre s legjobb bartjra tett pusztt hatsa ellenre a schnauzertenyszts az 1940-es vek vgre jl utolrte magt.
Azon nhny hbor eltti tenyszt mellett, aki folytatta, megemlthetnk ms vezet kenneleket is: Hartman asszony (v. Silberhal), Haidle asszony (v. Hhnerhof-Ruit), Walter asszony (v. Hartzloh), Gerth asszony (v.d. Munteren Gesellen), valamint Rothe asszony s r (v. Hahlweg).
Rothk a tenysztst Pfeffer v. Volken-nel kezdtk, akit az USA-ban tenysztettek s akinek sei Lmpli Arnswalde-re s Flott Pfeff-re vezethetk vissza. Rothe r vilghr fots, akinek a legszebb egyedi schnauzerkp gyjtemny volt a tulajdonban.
G.Gerth asszony az vek sorn a kzp schnauzerekrl s ris schnauzerekrl egy teljes s igen jelents informcis adatbankot hozott ltre.
Ha kzp schnauzerekrl van sz, azt is meg kell nzni, hogy a fekete sznvltozat mikor kerlt el. Tudjuk, hogy Max Hartensteinnek volt egy sajt tenyszts fekete kzp schnauzere a Pinscher Klub 1895. vi megalakulsa eltt. A legkorbbi fajtalers a fekett elismert sznknt emlti. Rgi regisztrcis knyvekben lthatjuk, hogy fekete klykk elszrtan megjelentek s-bors szlktl szrmaz almokban.
Ugyanakkor nhny tenyszt mgis csak az 1930-as vekben prblkozott fekete kzp schnauzerek tenysztsvel. Elmondhatjuk, hogy az sszes fekete kzp schnauzer a v. Muldental, a v. Ahorntal s a v. Hagenstein kennelekre vezethet vissza, amelyek azokban az idkben a legjobbak voltak. Erfesztseiket a hbor utn folytattk.
Hogy legyen elkpzelsnk a sznek vltozsnak irnyvonalrl, hasonltsuk ssze a PSK-ban regisztrlt e kt szn kzp schnauzerek szmt:

1945. - 244 db, melybl 24 (10%) fekete
1959. - 700 db, melybl 204 (30%) fekete
1969. - 807 db, melybl 256 (30% felett) fekete
1990. - 962 db, melybl 419 (kb. 40%) fekete

Ez az arny tbb-kevsb mig is megmaradt.
Elmondhatjuk tovbb azt is, hogy az elmlt vtizedben Eurpban killtott fekete kzp schnauzerek tagadhatatlanul azt bizonytjk, hogy ez a fajta nagyon sokat behozott a s-bors sznvltozattal szembeni 30 ves lemaradsbl.
1956-ban jra tdolgoztk a fajtalerst. A megvltoztatott rszletek mr gyakran rezhetek voltak a legjobb hbor eltti kutyknl is. Elmondhatjuk, hogy 75 v szelektv tenyszts utn elrtk a tkletes szintet. A fellvizsglt standardben lert kutya ltalnos megjelensben fejldtt. Az alak, a felpts s a szr tkletesen harmonizl a szellemi s fizikai kpessgekkel, melyek lerst az vek sorn nem vltoztattk meg. Ez azt jelenti, hogy br a schnauzer sokat finomult s egysgeslt, a felels hatsgok nem engedtk, hogy a fajta divatkutyv vljon, semmibe vve a falusi szrmazst s a szellemi s fizikai kpessgeket.
Tegynk egy gyors ttekintst, hogy a Felix Ebner ltal 1923-ban kiadott standard ta milyen vltozsok kvetkeztek be. Az 1956. vi revzi a fej s a ht 1:2 arnyt hozta. A hangsly a kvadratikus arnyokra helyezdtt t - azaz a marmagassg egyenl a testhosszal. A nyak nemesen vel s fokozatosan a vllban folytatdva ert sugroz. A ht nem egy teljesen egyenes rd, hanem a mar fel nemesen vel nyak hajl vonalnak folyamatos meghosszabbtsa. Egyenes szakaszban folytatdik tovbb az enyhn kerektett far fel, majd a a magasan tztt, az ramutat 2 rai llsban tartott farokban vgzdik. Jk az els s hts szgelsek. A szn egyszn feketre s s-borsra korltozdik megfelel stt maszkkal. A s-bors szn esetn a kzepes fedszr tnus s az egyenletes eloszls szrke aljszrzet az idelis. A mret 45-50 cm-re korltozdik.

 

Irodalom: Johan Gallant - The World of Schnauzers
Fordtotta:      Nmeth Ildik
Szerkesztette: Sndor Csaba �

Kszlt a HSPK klubjsg rszre, 1997

 

 
Bejelentkezs/sign-in
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ennyi az id/Time
 
Ltogatk szma
Induls: 2009-12-16
 
Geovisit


visitors globe



visit counter
 
Ltogati adatok

free statistics
 
Linkek

www.rkkiskola.gportal.hu

www.riesenschnauzer.hu

riesenschnauzer.5mp.eu

www.schnauzer-pinscher.hu/

http://schnauzer.lap.hu

von Rangau

 Working-dog.eu:

www.working-dog.eu

 

 
Klubok/Giant Schnauzer Clubs

ris Schnauzer Klubok 

Giant Schnauzer Clubs

www.ipsra.org

www.psk-pinscher-schnauzer.de

www.schnauzer.nl

www.dspk.dk

www.giantschnauzerclubofamerica.com

www.giantschnauzercanada.com

 

 
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal