Ksrkutya Vizsga (Begleithundprfung) BH
Bevezet
A hivatalos FCI- IPO nem tartalmaz BH szablyzatot.Tbb tagorszg mgis tvette a nmet tagorszg,a Verbandes fr das Deutsche Hundewesen(VDH) egyfokozat ksrkutya szablyzatt.Illetve ennek mintjra egy tbbfokozat vltozatot vezetett be (pl.az osztrk egyeslet,az KV a BgH 1-3-at).
A BH (nlunk a jvben BH1) jl szolglja a kutrlt kutyatarts npszerstst s nagyon hasznos elvizsgja a ksbbi HPO 1 vizsgnak. A kutyavezet ltala fel tudja mrni mennyire jutott a kikpzsben. A legfontosabb szerept a BH1. vizsga msodik rszvel,a kzterleten zajl vizsgval tlti be.A nehezen modellezhet feladatok hasznos,a tenyszts szempontjbl is fontos informcikat adnak a kutya karakterrl.Ezrt a HPO 1. vizsgra nlunk is csak a sikeres BH1 utn lehet jelentkezni.
Azoknak a kutyknak is melyekkel nem tudnak,vagy nem szeretnnek rz- vd gyakorlatokat vgezni,szeretnnk sportolsi s versenyzsi lehetsget biztostani. Ezrt bevezetsre kerlnek a BH1-3 vizsgk. A BH1 azonos marad az eddig is hasznlt BH-val,a BH2. s a BH3. pedig olyan egyre nehezed engedelmes gyakorlatokat tartalmaznak,amelyneknek megtantsa clt s kihvst jelentenek.
ltalnos tudnivalk
Minden fajtj s mret kutya (akr keverk is) rszt vehet a Bh vizsgkon,ha elrte a 14 hnapos kort.Csak akkor tarthat BH vizsga,ha legalbb 4kutyt neveztek.Amennyiben a vizsga ms vizsgafokozatokkal plE. HPO,NyK) kombinlva lett meghirdetve,a min. 4 vizsgzba a tbbi fokozatra jelentkezket is bele kell szmtani.A fvizsgn 1 brnl legfeljebb 10-15 vizsgz indulhat,vizsga fokozattl fggen,de az 1 br ltal brlt gazatok szma 30-at nem haladhatja meg.Az Engedelmes vizsga (E) egy gazatnak,a Ksrkutya vizsga 1. (BH1)s a NyK1. kt gazatnak,a BH2. s BH3. egy gazatnak,valamennyi HPO s NyK2. hrom gazatnak szmt.
Az elfogulatlansg vizsglata
A BH vizsga megkezdse eltt,a tb kteles az sszes kutyt elfogulatlansgi vizsglatnak (vzenprbnak) alvetni. Az elfogulatlansg vizsglatnak rsze a tetovlsi szm,vagy chip,ellenrzse.Csak a tetovlssal,chippel,stb. azonosthat kutya vehet rszt a vizsgn. Az a k.,amelyik nem felel meg az elfogulatlansgi vizsgn,a vizsga tovbbi rszbl ki kell zrni. Az elfogulatlansgi vizsglaton sikeresen tljutott,de a vizsga kzben vzenhinyossgot mutat kutyt a tb-nek ki kell zrnia s a teljestmnyigazolsba "az elfogulatlansgi prbn/viselkedsiteszten nem felelt meg." bejegyzs kerl. A chippel megjellt k. tulajdonosnak kell leolvasrl gondoskodni.
Minsts
A BH1 kt gazatbl ll.Amennyiben az els,az A rszben a k nem ri el a lehetsges pontok minimum 70%-t,nem vehet rszt a msodik gazatban (B),ahol kzterleten,forgalomban vizsgzik.
A vizsga vgn nem hirdetnek ponteredmnyt,hanem a tb csak azt hirdeti ki,hogy a vizsga "eredmnyes" vagy "eredmnytelen". A BH vizsga akkor lehet eredmnyes,ha a k az A gazatban a lehetsges pontszmok minimum 70%-t (minimum 70 pontot ) elrte s a tb a B gazat gyakorlatait "megfelelt"-re rtkelte.
A BH2. s BH3. vizsga egy gazatbl (engedelmes) ll. A vizsgn adhat maximlis pontszm:100.
A sikeres BH 1 vizsga a HPO 1 vizsgra jelentkezs felttele!
A BH vizsga mg nem tenyszvizsga.
A vizsga idkorltozs nlkl brmikor ismtelhet.Akr sikeres a vizsga akr nem,az eredmnyt a teljestmnyigazolsba be kell vezetni.
A tovbbi elrsok a HPO szablyzat elejn- 1."ltalnos rendelkezsek"-ben -olvashatk.
I. Alapfok Ksrkutya Vizsga - BH 1.
A.gazat.Engedelmessgi gyakorlatok a kikpzplyn
1.gyakorlat: Przon vezets 30pont
2.gyakorlat: Szabadonkvets 30pont
3.gyakorlat: Menet kzben ltets 15pont
4.gyakorlat: Menet kzben fektets behvssal 15pont
5.gyakorlat: Helybenmarads figyelemelvonssal 10pont
sszesen: 100pont
Minden gyakorlat alapllsal kezddik s azzal is r vget.A kutya szorosan a kvbal oldaln l.A szablyos alapllsban a k lapockja a kv trdvel egy vonalban van.Minden gyakorlatnl csak egyszer lehet felvenni az alapllst.Alapllsban a kv sportos testtartsban ll.Terpeszben nem llhat.Az elz gyakorlatot lezr alaplls lehet egyben a kvetkez gyakorlat kiindul alapllsa.Ltjel nem adhat,pontlevonst eredmnyez.A vizsga alatt a kutyavezetnl nem lehet motivl eszkz,vagy jutalmaz jtk.A vizsga eltt a tb jelezni kell,ha mozgskorltozottsga miatt egy-egy gyakorlatrszt a kv nem tud a szablyzatban lertak szerint vgrehajtani.Ha olyan tpus a mozgskorltozottsg,hogy a kv nem tudja a kutyt bal oldalon vezetni,akkor analg mdon vezetheti a jobb oldaln.
A gyakorlat megkezdsre a tb ad utastst.A kv a gyakorlat valamennyi tovbbi rszt,mint a fordulatok,megllsok,temvltsok,stb a tb utastsa nlkl,nllan hajtja vgre.Ettl az ltalnos szablytl eltrve-a kv krsre- a tb leveznyli a gyakorlatokat.
A vsz meghatrozza a hasznlhat hangjeleket.Amennyiben a k egy gyakorlatot a harmadik hangjelre sem hajtja vgre,be kell fejezni (s az rtke 0 pont). Ha a k elhagyja a vezetjt,vagy a plyt s a harmadik hvsra sem jn vissza,az engedelmes gazatot meg kell szaktani.
Behvsnl a "hozzm" hangjel helyett hasznlhat a k neve is.A gyakorlat hangjele s a k neve egytt kiejtve dupla veznysznak minsl.
Az alapllsbl kiindulva az gynevezett felvezet szakasz kezddik.Ezalatt a kv minimum 10 dce legfeljebb 15 lpst tesz meg.Ezutn adhat hangjelet a feladatra (pl ltets,fektets).
Az olyan gyakorlatrszek kztt,mint pl az ells s a lbhoz kerls vagy a helyben marad kutyhoz belps s a felltets,rzkelhet (kb 3msodperc)sznetet kell tartani.
Az elhozsoknl a kutya mell ellrl,vagy htulrl is be lehet lpni.
Minden gyakorlatnl csak egyszer,a gyakorlat vgn alapllsban lehet megdcsrni a kutyt.
Ezt kveten a kv felvehet egy jabb alapllst.A dcsret s a kvetkez gyakorlat kezdetekztt,rzkelhet (kb 3 msodperc) sznetet kell tartani. A gyakorlatok kztt a kutyt lb mellett kell vezetni.
Az egyes gyakorlatok kztt is szabadonkvetsben kell haladni a kutyval.A felolds,illetve a jtk nem megengedett.
A visszaforduls (180,htra arc) ugyan kt mdon hajthat vgre,de mindkettnl balra kell fordulni.A kutya megkerlve a vezetjt kerlhet a bal oldalra, vagy a kv s a k egytt fordulnak balra (ekkor a k vgig a vezetje bal oldaln marad).Mindegy melyik mdszert hasznlja a kv,de a visszafordulst a vizsgn vgig egyformn kell bemutatni.
Az ells utn,lbhoz is ktfle mdon lhet be a k. Vagy jobbrl megkerlve a vezetjt,kerl annak bal oldalra,vagy szembl fordul be a kv mell.
|