Kísérőkutya Vizsga (Begleithundprüfung) BH
Bevezető
A hivatalos FCI- IPO nem tartalmaz BH szabályzatot.Több tagország mégis átvette a német tagország,a Verbandes für das Deutsche Hundewesen(VDH) egyfokozatú kísérőkutya szabályzatát.Illetve ennek mintájára egy többfokozatú változatot vezetett be (pl.az osztrák egyesület,az ÖKV a BgH 1-3-at).
A BH (nálunk a jövőben BH1) jól szolgálja a kutúrált kutyatartás népszerűsítését és nagyon hasznos elővizsgája a későbbi HPO 1 vizsgának. A kutyavezető általa fel tudja mérni mennyire jutott a kiképzésben. A legfontosabb szerepét a BH1. vizsga második részével,a közterületen zajló vizsgával tölti be.A nehezen modellezhető feladatok hasznos,a tenyésztés szempontjából is fontos információkat adnak a kutya karakteréről.Ezért a HPO 1. vizsgára nálunk is csak a sikeres BH1 után lehet jelentkezni.
Azoknak a kutyáknak is melyekkel nem tudnak,vagy nem szeretnének őrző- védő gyakorlatokat végezni,szeretnénk sportolási és versenyzési lehetőséget biztosítani. Ezért bevezetésre kerülnek a BH1-3 vizsgák. A BH1 azonos marad az eddig is használt BH-val,a BH2. és a BH3. pedig olyan egyre nehezedő engedelmes gyakorlatokat tartalmaznak,amelyneknek megtanítása célt és kihívást jelentenek.
Általános tudnivalók
Minden fajtájú és méretű kutya (akár keverék is) részt vehet a Bh vizsgákon,ha elérte a 14 hónapos kort.Csak akkor tartható BH vizsga,ha legalább 4kutyát neveztek.Amennyiben a vizsga más vizsgafokozatokkal plE. HPO,NyK) kombinálva lett meghirdetve,a min. 4 vizsgázóba a többi fokozatra jelentkezőket is bele kell számítani.A fvizsgán 1 bírónál legfeljebb 10-15 vizsgázó indulhat,vizsga fokozattól függően,de az 1 bíró által bírált ágazatok száma 30-at nem haladhatja meg.Az Engedelmes vizsga (E) egy ágazatnak,a Kísérőkutya vizsga 1. (BH1)és a NyK1. két ágazatnak,a BH2. és BH3. egy ágazatnak,valamennyi HPO és NyK2. három ágazatnak számít.
Az elfogulatlanság vizsgálata
A BH vizsga megkezdése előtt,a tb köteles az összes kutyát elfogulatlansági vizsgálatnak (vézenpróbának) alávetni. Az elfogulatlanság vizsgálatának része a tetoválási szám,vagy chip,ellenőrzése.Csak a tetoválással,chippel,stb. azonosítható kutya vehet részt a vizsgán. Az a k.,amelyik nem felel meg az elfogulatlansági vizsgán,a vizsga további részéből ki kell zárni. Az elfogulatlansági vizsgálaton sikeresen túljutott,de a vizsga közben vézenhiányosságot mutató kutyát a tb-nek ki kell zárnia és a teljesítményigazolásba "az elfogulatlansági próbán/viselkedésiteszten nem felelt meg." bejegyzés kerül. A chippel megjelölt k. tulajdonosának kell leolvasóról gondoskodni.
Minősítés
A BH1 két ágazatból áll.Amennyiben az első,az A részben a k nem éri el a lehetséges pontok minimum 70%-át,nem vehet részt a második ágazatban (B),ahol közterületen,forgalomban vizsgázik.
A vizsga végén nem hirdetnek ponteredményt,hanem a tb csak azt hirdeti ki,hogy a vizsga "eredményes" vagy "eredménytelen". A BH vizsga akkor lehet eredményes,ha a k az A ágazatban a lehetséges pontszámok minimum 70%-át (minimum 70 pontot ) elérte és a tb a B ágazat gyakorlatait "megfelelt"-re értékelte.
A BH2. és BH3. vizsga egy ágazatból (engedelmes) áll. A vizsgán adható maximális pontszám:100.
A sikeres BH 1 vizsga a HPO 1 vizsgára jelentkezés feltétele!
A BH vizsga még nem tenyészvizsga.
A vizsga időkorlátozás nélkül bármikor ismételhető.Akár sikeres a vizsga akár nem,az eredményt a teljesítményigazolásba be kell vezetni.
A további előírások a HPO szabályzat elején- 1."Általános rendelkezések"-ben -olvashatók.
I. Alapfokú Kísérőkutya Vizsga - BH 1.
A.ágazat.Engedelmességi gyakorlatok a kiképzőpályán
1.gyakorlat: Pórázon vezetés 30pont
2.gyakorlat: Szabadonkövetés 30pont
3.gyakorlat: Menet közben ültetés 15pont
4.gyakorlat: Menet közben fektetés behívással 15pont
5.gyakorlat: Helybenmaradás figyelemelvonással 10pont
összesen: 100pont
Minden gyakorlat alapállásal kezdődik és azzal is ér véget.A kutya szorosan a kvbal oldalán ül.A szabályos alapállásban a k lapockája a kv térdével egy vonalban van.Minden gyakorlatnál csak egyszer lehet felvenni az alapállást.Alapállásban a kv sportos testtartásban áll.Terpeszben nem állhat.Az előző gyakorlatot lezáró alapállás lehet egyben a következő gyakorlat kiinduló alapállása.Látjel nem adható,pontlevonást eredményez.A vizsga alatt a kutyavezetőnél nem lehet motiváló eszköz,vagy jutalmazó játék.A vizsga előtt a tb jelezni kell,ha mozgáskorlátozottsága miatt egy-egy gyakorlatrészt a kv nem tud a szabályzatban leírtak szerint végrehajtani.Ha olyan típusú a mozgáskorlátozottság,hogy a kv nem tudja a kutyát bal oldalon vezetni,akkor analóg módon vezetheti a jobb oldalán.
A gyakorlat megkezdésére a tb ad utasítást.A kv a gyakorlat valamennyi további részét,mint a fordulatok,megállások,ütemváltások,stb a tb utasítása nélkül,önállóan hajtja végre.Ettől az általános szabálytól eltérve-a kv kérésére- a tb levezényli a gyakorlatokat.
A vsz meghatározza a használható hangjeleket.Amennyiben a k egy gyakorlatot a harmadik hangjelre sem hajtja végre,be kell fejezni (és az értéke 0 pont). Ha a k elhagyja a vezetőjét,vagy a pályát és a harmadik hívásra sem jön vissza,az engedelmes ágazatot meg kell szakítani.
Behívásnál a "hozzám" hangjel helyett használható a k neve is.A gyakorlat hangjele és a k neve együtt kiejtve dupla vezényszónak minősül.
Az alapállásból kiindulva az úgynevezett felvezető szakasz kezdődik.Ezalatt a kv minimum 10 dce legfeljebb 15 lépést tesz meg.Ezután adhat hangjelet a feladatra (pl ültetés,fektetés).
Az olyan gyakorlatrészek között,mint pl az eléülés és a lábhoz kerülés vagy a helyben maradó kutyához belépés és a felültetés,érzékelhető (kb 3másodperc)szünetet kell tartani.
Az elhozásoknál a kutya mellé elölről,vagy hátulról is be lehet lépni.
Minden gyakorlatnál csak egyszer,a gyakorlat végén alapállásban lehet megdícsérni a kutyát.
Ezt követően a kv felvehet egy újabb alapállást.A dícséret és a következő gyakorlat kezdeteközött,érzékelhető (kb 3 másodperc) szünetet kell tartani. A gyakorlatok között a kutyát láb mellett kell vezetni.
Az egyes gyakorlatok között is szabadonkövetésben kell haladni a kutyával.A feloldás,illetve a játék nem megengedett.
A visszafordulás (180°,hátra arc) ugyan két módon hajtható végre,de mindkettőnél balra kell fordulni.A kutya megkerülve a vezetőjét kerülhet a bal oldalára, vagy a kv és a k együtt fordulnak balra (ekkor a k végig a vezetője bal oldalán marad).Mindegy melyik módszert használja a kv,de a visszafordulást a vizsgán végig egyformán kell bemutatni.
Az eléülés után,lábhoz is kétféle módon ülhet be a k. Vagy jobbról megkerülve a vezetőjét,kerül annak bal oldalára,vagy szemből fordul be a kv mellé.
|