BH 1.-Alapfok Ksrkutya vizsga
A. gazat. Engedelmessg! Gyakorlatok a kikpzplyn
1. gyakorlat: Przon vezets 30 pont
2. gyakorlat: Szabadon kvets 30 pont
3. gyakorlat: Menet kzben ltets 15 pont
4. gyakorlat: Menet kzben fektets behvssal 15 pont
5. gyakorlat: Helyben marads figyelemelvonssal 10 pont
sszesen: 100 pont
Minden gyakorlat alapllssal kezddik s azzal is r vget. A kutya szorosan a kutyavezet bal oldaln l. A szablyos alapllsban a kutya lapockja a kutyavezet trdvel egy vonalban van. Minden gyakorlatnl csak egyszer lehet felvenni az alapllst. Alapllsban a kutyavezet sportos testtartsban ll. Terpeszben nem llhat. Az elz gyakorlatot lezr alaplls lehet egyben a kvetkez gyakorlat kiindul alapllsa. Ltjel nem adhat, pontlevonst eredmnyez. A vizsga alatt a kutyavezetnl nem lehet motivl eszkz, vagy jutalmaz jtk. A vizsga eltt a teljestmnybrnak jelezni kell, ha mozgskorltozottsga miatt egy-egy gyakorlatrszt a kutyavezet nem tud a szablyzatban lertak szerint vgrehajtani. Ha olyan tpus a mozgskorltozottsg, hogy a kutyavezet nem tudja a kutyt a baloldalon vezetni, akkor analg mdon vezetheti a jobb oldaln.
A gyakorlat megkezdsre a teljestmnybr ad utastst. A kutyavezet a gyakorlat valamennyi tovbbi rszt, mint a fordulatok, megllsok, temvltsok, stb. a teljestmnybr utastsa nlkl, nllan hajtja vgre. Ettl az ltalnos szablytl eltrve - a kutyavezet krsre -, a teljestmnybr leveznyli a gyakorlatokat.
A versenyszervez meghatrozza a hasznlhat hangjeleket. Amennyiben a kutya egy gyakorlatot a harmadik hangjelre sem hajt vgre, be kell fejezni (s az rtke 0 pont). Ha a kutya elhagyja a vezetjt, vagy a plyt s a harmadik hvsra se jn vissza, az engedelmes gazatot meg kell szaktani. Behvsnl a "Hozzm!" hangjel helyett hasznlhat a kutya neve is. A gyakorlat hangjele s a kutya neve egytt kiejtve hiba, dupla veznysznak minsl.
Az alapllsbl kiindulva az gynevezett felvezet szakasz kezddik. Ezalatt a kutyavezet minimum 10, de legfeljebb 15 lpst tesz meg. Ezutn adhat hangjelet a feladatra (pl. ltets, fektets). Az olyan gyakorlatrszek kztt, mint pldul az ells s a lbhoz kerls, vagy a helyben marad kutyhoz belps s a felltets, rzkelhet (kb. 3 msodperces) sznetet kell tartani. Az elhozsoknl a kutya mell ellrl, vagy htulrl is be lehet lpni.
Minden gyakorlatnl csak egyszer, a gyakorlat vgn alapllsban lehet megdicsrni a kutyt. Ezt kveten a kutyavezet felvehet egy jabb alapllst. A dicsret s a kvetkez gyakorlat kezdete kztt, rzkelhet (kb. 3 msodperces) sznetet kell tartani. A gyakorlatok kztt a kutyt lb mellett kell vezetni.
Az egyes gyakorlatok kztt is szabadon-kvetsben kell haladni a kutyval. A felolds, illetve a jtk nem megengedett.
A visszaforduls (180, htra arc) ugyan kt mdon hajthat vgre, de mindkettnl balra kell fordulni. A kutya megkerlve a vezetjt kerlhet a bal oldalra, vagy a kutyavezet s a kutya egytt fordulnak balra (ekkor a kutya vgig a vezetje bal oldaln marad). Mindegy melyik mdszert hasznlja a kutyavezet, de a visszafordulst a vizsgn vgig egyformn kell bemutatni.
Az ells utn, lbhoz is ktfle mdon lhet be a k. Vagy jobbrl megkerlve a vezetjt, kerl annak bal oldalra, vagy szembl fordul be a kutyavezet mell.
1. Przon vezets (30 pont)
a, Egy hangjel: "lbhoz" csak az elindulskor, s temvltskor engedlyezett.
b, A gyakorlat: A lncnyakrvre csatolt przon vezetett kutynak a "Lbhoz!" hangjelre rmmel kell ksrnie. A nyakrv nem llthat fojtra.
A kutyavezet przon vezetett kutyjval odamegy a brhoz, megll, hagyja a kutyt lelni s bemutatkozik. A laza przt ezalatt a bal kezben tartja. A gyakorlat kezdetn a kutyavezet 40-50 lpst egyenesen halad meglls nlkl. Visszafordul, majd 10-15 lps megttele utn elbb futst (legalbb 10 futlps), majd lass lpst (legalbb 10 lass lps) mutat be. Lpsben folytatja s kzben legalbb egy-egy balra fordulst, jobbra fordulst s egy visszafordulst (htra arcot) vgez a fggelkben tallhat bra szerint. Ezalatt a kutya lapockja vgig egy vonalban legyen a kutyavezet trdvel, vagyis nem maradhat le, nem haladhat elrbb, vagy trhet ki oldalra. A visszafordulst (a htra arcot) baka, a kutya fel fordulva kell bemutatni.
A "Lbhoz!" hangjel csak elindulskor s temvltskor engedlyezett. Amikor a kutyavezet megll, a kutynak gyorsan, magtl le kell lnie. Ebben a kutyavezet nem befolysolhatja. A kutyavezet ekzben nem vltoztathatja meg az alapllst, klnsen nem igazodhat az oldalra l kutyhoz. A przon vezets alatt a kutyavezet bal kzben fogva a lazn lg przt, vezeti a kutyt. A teljestmnybr utastsra a kutyavezet s a kutya thaladnak egy legalbb 4 fbl ll csoporton. A kutyavezet a csoportban legalbb egyszer megll. A csoport tagjai ssze-vissza mozognak.
Csoport
A mozg csoporton thaladst przon vezetsben s szabadonkvetsben is be kell mutatni. Ekzben egyszer jobbra s egyszer balra (pldul 8-as alakban) meg kell kerlni a csoport egy-egy tagjt. thaladsonknt egyszer meg kell llni egy szemly kzelben. A teljestmnybr egyszer megismteltetheti ezt a gyakorlatrszt. A kutyt csak a csoportot elhagyva, a gyakorlatot lezr alapllsban szabad megdicsrni.
c, Az rtkels: Amennyiben a kutya ell halad, lemarad, a fordulatoknl lemarad, eltvolodik oldalra, figyelmetlen, s/vagy nyomott benyomst kelt, illetve a plusz hang s ltjel miatt, a hiba mrtknek fggvnyben cskkenteni kell a gyakorlat rtkt.
2. Szabadonkvets (30 pont)
a, Egy hangjel: "lbhoz" csak az elindulskor s temvltskor engedlyezett
b, A gyakorlat: A teljestmnybr utastsra az alapllsban ll kutyavezet leveszi a przt a kutyjrl. A przt viselheti a vlln tvetve keresztben a mellkasn, vagy elrakhatja (a kutyval ellenttes oldali) zsebbe. Elinduls utn elszr visszamegy a csoportba, hogy ott legalbb egyszer meglljon. A csoportot elhagyva, a kiindulponton rvid ideig alapllst vesz fel s az l-es gyakorlat elrsai szerint megkezdi a szabadonkvetst.
c, Az rtkels: Amennyiben a kutya ell halad, lemarad, a fordulatoknl lemarad, eltvolodik oldalra, figyelmetlen, vagy nyomott benyomst kelt, illetve a plusz hang s ltjel miatt, a hiba mrtknek fggvnyben cskkenteni kell a gyakorlat rtkt.
3. Menet kzben ltets (15 pont)
a. Egy-egy hangjel: "lbhoz" "ltetshez"
b. A gyakorlat: Alapllsbl a kutyavezet, a mellette szabadon halad kutyjval elindulnak egyenes irnyba. Miutn megtettek legalbb 10 lpst, az "lj!" hangjelre a kutya gyorsan ljn le, anlkl, hogy a kutyavezet megtorpanna, vagy visszanzne. Tovbbi 30 lps megttele utn a kutyavezet megll, s azonnal szembefordul a kutyjval. A teljestmnybr utastsra a kutyavezet visszatr a kutyjhoz, s annak jobb oldaln alapllst vesz fel.
c, Az rtkels: Szablytalan lb mellett haladsrt a felvezet szakaszban, lass lelsrt, nyugtalan lsrt, a hiba mrtknek fggvnyben cskkenteni kell a gyakorlat rtkt. Amennyiben a kutya lels helyett lefekszik, vagy llva marad, a hibrt 5 pontot kell levonni.
4. Menet kzben fektets, behvssal (15 pont)
a, Egy-egy hangjel: "lbhoz", "fektetshez", "behvshoz", majd "alapllshoz"
b, A gyakorlat: Alapllsbl a kutyavezet, a mellette szabadon halad kutyjval elindulnak egyenes irnyba. Miutn megtettek legalbb 10-15 lpst, "Fekdj!" hangjelre a kutynak gyorsan a haladsi irnyba le kell fekdnie. Ekzben a kutyavezet ms mdon nem befolysolhatja a kutyt, hanem lassts s visszaforduls nlkl tovbbmegy mg 20 lpst. A kutya fel fordulva megll. A teljestmnybr utastsra "Hozzm!" hangjellel, vagy a kutya nevvel maghoz hvja a kutyt. A kutynak rmmel, gyors tempban s a legrvidebb ton kell a kutyavezet el rkeznie s szorosan el lnie. A "Lbhoz!" hangjelre a kutya gyorsan ljn menetirnyba a vezetje mell.
c, Az rtkels: Szablytalan lb mellett haladsrt a felvezet szakaszban, lass lefekvsrt, nyugtalan fekvsrt, lass, illetve lelassul bejvetelrt, hibs el-, illetve melllsrt, a hiba mrtknek fggvnyben cskkenteni kell a gyakorlat rtkt. Amennyiben a kutya llva marad, vagy lel, de a hvsra hibtlanul jn, 7 pontot le kell vonni.
5. Helybenmarads, figyelemelvonssal (10 pont)
a. Egy-egy hangjel: "fektetshez", "fellshez"
b, A gyakorlat: Mire egy msik kutya megkezdi gyakorlatait az engedelmes gazatban, a kutyavezet a teljestmnybr ltal kijellt helyre alapllsbl lefektette a kutyjt. Anlkl, hogy a przt, vagy ms trgyat eltte hagyna, eltvolodik legalbb 20 lpsnyire a kutytl, s ott httal a kutyjnak llva marad. A helybenmarads alatt a k-nak nyugodtan fekve kell maradnia. Bri utastsra a kutyavezet visszatr s megll a kutya jobb oldaln. Krlbell 3 msodperces sznet utn, a teljestmnybr utastsra alapllst veszi fel, s przra veszi a kutyjt. A kutya gyorsan s menetirnyba ljn fel.
c, Az rtkels: A kutyavezet nyugtalan viselkedsrt, vagy ms a kutynak adott rejtett jelzsrt a vezetjnek kzeledtekor id eltti fellsit, a hiba mrtknek fggvnyben cskkenteni kell a gyakorlat rtkt. Amennyiben a kutya l, ll, vagy nyugtalanul fekszik, de a helyn marad, rszrtkelst kap; Ha a 3. gyakorlat befejezse eltt 3 mternl messzebbre elhagyja a helyt, 0 pontot kap a gyakorlatra. Amennyiben ez utn hagyja el a kijellt helyt a kutya, rszrtkelsre kerl sor. Ha a fel indul vezetje el megy, 3 pontig kell levonni.
A rendezvnyvezet a szukknak s a kanoknak kln jelljn ki helyet a helybenmaradsra, s lehetleg tblval is jellje meg.
Az a kutya, amelyik az 1-5 gyakorlat teljestsre nem kapta meg a lehetsges pontok legalbb 70 %-t (minimum 70 pontot), mr nem folytathatja a vizsgt.
B. gazat. Vizsga utcai forgalomban
ltalnos szablyok
A kvetkez gyakorlatokat a kikpzplyn kvl, lakott terleten bell, egy erre alkalmas terleten kell bemutatni. A teljestmnybr s a rendezvnyvezet elre megbeszlik, hogy a hol s hogyan hajtsk vgre kzterleten (ton, utcn, tren) a gyakorlatokat. Vizsgzk a kzterlet forgalmt nem akadlyozhatjk.
A klnlegessge miatt a vizsga e rsze jelents idt ignyel. A kvetelmnyrendszert a vizsgzk nagyobb szmra tekintettel se lehet enyhteni.
A B. gazat gyakorlatairt nem jr pont. A forgalomban/kzterleten foly vizsga alatt vgig figyelt kutyrl kialakul sszbenyoms a mrtkad. Ez alapjn kell dnteni az eredmnyessgrl.
A kvetkezkben lert gyakorlatok ajnlsok, melyeket hozz kell igaztani a helyi viszonyokhoz. Ktsges esetben a teljestmnybr jogosult a gyakorlatokat megismteltetni, illetve varilni.
A vizsga menete
1. mozgs csoportban
A teljestmnybr utastsra a kutyavezet przon vezetett kutyjval a kijellt tszakasz jrdjn elindul. A teljestmnybr megfelel tvolsgbl kveti ket.
A kutya vezetje bal oldaln, laza przon, jkedven gy haladjon, hogy a lapockja a kutyavezet trdvel egy vonalban legyen.
A gyalogosokkal s kerkprosokkal szemben a kutya legyen kzmbs.
t kzben a kutya eltt keresztben elfut egy jrkel (egy erre felkrt segt). A kutyra ez legyen hatstalan, maradjon kzmbs.
A kutyavezet s a kutya tovbbhaladva egy 6 fbl ll laza csoporton haladjon t. Ekzben a csoport egyik tagja megszltja a kutyavezett, s kzfogssal dvzli. A megszltskor a kutyavezet utastja a kutyt, hogy ljn, vagy fekdjn le. Mialatt a kutyavezet s a megszlt rvid ideig beszlgetnek, a kutynak a felvett pozciban nyugodtan kell maradnia.
2. Tallkozs kerkprossal
A kutyavezet przon vezetett kutyjval elindul egy ton. Ezt kveten egy kerkpros htulrl elhalad mellettk, kzben figyelmeztetsl megszlaltatja a kerkpr csengjt. Eltvolodik, majd visszafordulva, a kerkprcsengt megszlaltatva, szembl is elhalad a pros kutya felli oldaln.
A przon vezetett kutya a kerkprossal szemben legyen elfogulatlan.
3. Tallkozs autkkal
A kutyavezet przon vezetett kutyjval autk mellett halad el. Ezalatt az egyik jrmvet beindtjk. Egy msik autnak pedig becsapjk az ajtajt. Mikzben a kutyavezet s a kutya tovbbhaladnak, egy aut megll mellettk. A vezetje letekerve az ablakot, felvilgostst kr a kutyavezettl. A megszltskor a kutyavezet utastja a kutyt, hogy ljn, vagy fekdjn le. Az autkkal s a forgalom zajaival szemben kutya maradjon kzmbs s viselkedjen nyugodtan.
4. Tallkozs kocogkkal, vagy grkorcsolyzkkal
A kutyavezet przon vezetett kutyjval elindul egy nyugodt ton. Ezt kveten legalbb kt kocog htulrl megelzi ket anlkl, hogy a tempjukat cskkentenk. Amint eltvolodtak, jra kocogk rkeznek szembl, s lassts nlkl elfutnak a vizsgzk mellett. A kutynak nem kell lb mellett haladnia, de az elz, illetve szembl rkez futkat nem zaklathatja. A tallkozskor a kutya leltetse, vagy lefektetse megengedett.
A kocogk helyett egy, vagy kt grkorcsolys is megelzheti a kutyavezett s a kutyt, illetve elhaladhat szembl a pros mellett.
5. Tallkozs ms kutykkal
Mikzben egy msik kutyavezet a przn vezetett kutyjval megelzi a vizsgz kutyavezett s a kutyt, illetve a pros mellett szembl elhalad, a vizsgz kutynak kzmbsnek kell maradnia. A kutyavezet tbbszr megismtelheti a "Lbhoz!" hangjelet, illetve a tallkozskor leltetheti, vagy lefektetheti kutyjt.
6. Rvid idre forgalmas helyen kikttt s magra hagyott kutya viselkedse. Viselkeds ms llatokkal szemben.
A kutyavezet przon vezetett kutyjval a teljestmnybr utastsra elindul egy forgalmas t jrdjn. Rvid t megttele utn, szintn a teljestmnybr ad utastst a kutya kiktsre. Kertshez, falban lev karikhoz, vagy ms erre alkalmas helyhez ktheti a kutyjt, majd eltvolodik a kutya szmra lthatatlan helyre, zletbe, kapualjba.
A kutya lhet, llhat, vagy fekhet.
A kutyavezet tvolltben egy gyalogos (megbzott segt), przon vezetett kutyjval oldalrl kb. t lps tvolsgban elhalad a kikttt kutya eltt.
A magra hagyott kutya a kutyavezet tvolltben maradjon nyugodt. A zavar kutyt (nem hasznlhat kteked kutya) elhalads kzben nem tmadhatja (a prz rngatsval, tarts ugatssal). A teljestmnybr utastsra hozhatja el a kutyavezet a kutyjt.
Megjegyzs
A teljestmnybr dntheti el, hogy az sszes vizsgzval vgrehajtat egy gyakorlatot s utna a kvetkezt, vagy egyesvel vgigmegy a vizsgzval az sszes feladaton. |