BH 1.-Alapfokú Kísérőkutya vizsga
A. Ágazat. Engedelmesség! Gyakorlatok a kiképzőpályán
1. gyakorlat: Pórázon vezetés 30 pont
2. gyakorlat: Szabadon követés 30 pont
3. gyakorlat: Menet közben ültetés 15 pont
4. gyakorlat: Menet közben fektetés behívással 15 pont
5. gyakorlat: Helyben maradás figyelemelvonással 10 pont
Összesen: 100 pont
Minden gyakorlat alapállással kezdődik és azzal is ér véget. A kutya szorosan a kutyavezető bal oldalán ül. A szabályos alapállásban a kutya lapockája a kutyavezető térdével egy vonalban van. Minden gyakorlatnál csak egyszer lehet felvenni az alapállást. Alapállásban a kutyavezető sportos testtartásban áll. Terpeszben nem állhat. Az előző gyakorlatot lezáró alapállás lehet egyben a következő gyakorlat kiinduló alapállása. Látjel nem adható, pontlevonást eredményez. A vizsga alatt a kutyavezetőnél nem lehet motiváló eszköz, vagy jutalmazó játék. A vizsga előtt a teljesítménybírónak jelezni kell, ha mozgáskorlátozottsága miatt egy-egy gyakorlatrészt a kutyavezető nem tud a szabályzatban leírtak szerint végrehajtani. Ha olyan típusú a mozgáskorlátozottság, hogy a kutyavezető nem tudja a kutyát a baloldalon vezetni, akkor analóg módon vezetheti a jobb oldalán.
A gyakorlat megkezdésére a teljesítménybíró ad utasítást. A kutyavezető a gyakorlat valamennyi további részét, mint a fordulatok, megállások, ütemváltások, stb. a teljesítménybíró utasítása nélkül, önállóan hajtja végre. Ettől az általános szabálytól eltérve - a kutyavezető kérésére -, a teljesítménybíró levezényli a gyakorlatokat.
A versenyszervező meghatározza a használható hangjeleket. Amennyiben a kutya egy gyakorlatot a harmadik hangjelre sem hajt végre, be kell fejezni (és az értéke 0 pont). Ha a kutya elhagyja a vezetőjét, vagy a pályát és a harmadik hívásra se jön vissza, az engedelmes ágazatot meg kell szakítani. Behívásnál a "Hozzám!" hangjel helyett használható a kutya neve is. A gyakorlat hangjele és a kutya neve együtt kiejtve hiba, dupla vezényszónak minősül.
Az alapállásból kiindulva az úgynevezett felvezető szakasz kezdődik. Ezalatt a kutyavezető minimum 10, de legfeljebb 15 lépést tesz meg. Ezután adhat hangjelet a feladatra (pl. ültetés, fektetés). Az olyan gyakorlatrészek között, mint például az eléülés és a lábhoz kerülés, vagy a helyben maradó kutyához belépés és a felültetés, érzékelhető (kb. 3 másodperces) szünetet kell tartani. Az elhozásoknál a kutya mellé elölről, vagy hátulról is be lehet lépni.
Minden gyakorlatnál csak egyszer, a gyakorlat végén alapállásban lehet megdicsérni a kutyát. Ezt követően a kutyavezető felvehet egy újabb alapállást. A dicséret és a következő gyakorlat kezdete között, érzékelhető (kb. 3 másodperces) szünetet kell tartani. A gyakorlatok között a kutyát láb mellett kell vezetni.
Az egyes gyakorlatok között is szabadon-követésben kell haladni a kutyával. A feloldás, illetve a játék nem megengedett.
A visszafordulás (180°, hátra arc) ugyan két módon hajtható végre, de mindkettőnél balra kell fordulni. A kutya megkerülve a vezetőjét kerülhet a bal oldalára, vagy a kutyavezető és a kutya együtt fordulnak balra (ekkor a kutya végig a vezetője bal oldalán marad). Mindegy melyik módszert használja a kutyavezető, de a visszafordulást a vizsgán végig egyformán kell bemutatni.
Az eléülés után, lábhoz is kétféle módon ülhet be a k. Vagy jobbról megkerülve a vezetőjét, kerül annak bal oldalára, vagy szemből fordul be a kutyavezető mellé.
1. Pórázon vezetés (30 pont)
a, Egy hangjel: "lábhoz" csak az elinduláskor, és ütemváltáskor engedélyezett.
b, A gyakorlat: A láncnyakörvre csatolt pórázon vezetett kutyának a "Lábhoz!" hangjelre örömmel kell kísérnie. A nyakörv nem állítható fojtóra.
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával odamegy a bíróhoz, megáll, hagyja a kutyát leülni és bemutatkozik. A laza pórázt ezalatt a bal kezében tartja. A gyakorlat kezdetén a kutyavezető 40-50 lépést egyenesen halad megállás nélkül. Visszafordul, majd 10-15 lépés megtétele után előbb futást (legalább 10 futólépés), majd lassú lépést (legalább 10 lassú lépés) mutat be. Lépésben folytatja és közben legalább egy-egy balra fordulást, jobbra fordulást és egy visszafordulást (hátra arcot) végez a függelékben található ábra szerint. Ezalatt a kutya lapockája végig egy vonalban legyen a kutyavezető térdével, vagyis nem maradhat le, nem haladhat előrébb, vagy térhet ki oldalra. A visszafordulást (a hátra arcot) baka, a kutya felé fordulva kell bemutatni.
A "Lábhoz!" hangjel csak elinduláskor és ütemváltáskor engedélyezett. Amikor a kutyavezető megáll, a kutyának gyorsan, magától le kell ülnie. Ebben a kutyavezető nem befolyásolhatja. A kutyavezető eközben nem változtathatja meg az alapállását, különösen nem igazodhat az oldalra ülő kutyához. A pórázon vezetés alatt a kutyavezető bal kézben fogva a lazán lógó pórázt, vezeti a kutyát. A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető és a kutya áthaladnak egy legalább 4 főből álló csoporton. A kutyavezető a csoportban legalább egyszer megáll. A csoport tagjai össze-vissza mozognak.
Csoport
A mozgó csoporton áthaladást pórázon vezetésben és szabadonkövetésben is be kell mutatni. Eközben egyszer jobbra és egyszer balra (például 8-as alakban) meg kell kerülni a csoport egy-egy tagját. Áthaladásonként egyszer meg kell állni egy személy közelében. A teljesítménybíró egyszer megismételtetheti ezt a gyakorlatrészt. A kutyát csak a csoportot elhagyva, a gyakorlatot lezáró alapállásban szabad megdicsérni.
c, Az értékelés: Amennyiben a kutya elől halad, lemarad, a fordulatoknál lemarad, eltávolodik oldalra, figyelmetlen, és/vagy nyomott benyomást kelt, illetve a plusz hang és látjel miatt, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.
2. Szabadonkövetés (30 pont)
a, Egy hangjel: "lábhoz" csak az elinduláskor és ütemváltáskor engedélyezett
b, A gyakorlat: A teljesítménybíró utasítására az alapállásban álló kutyavezető leveszi a pórázt a kutyájáról. A pórázt viselheti a vállán átvetve keresztben a mellkasán, vagy elrakhatja (a kutyával ellentétes oldali) zsebébe. Elindulás után először visszamegy a csoportba, hogy ott legalább egyszer megálljon. A csoportot elhagyva, a kiindulóponton rövid ideig alapállást vesz fel és az l-es gyakorlat előírásai szerint megkezdi a szabadonkövetést.
c, Az értékelés: Amennyiben a kutya elől halad, lemarad, a fordulatoknál lemarad, eltávolodik oldalra, figyelmetlen, vagy nyomott benyomást kelt, illetve a plusz hang és látjel miatt, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.
3. Menet közben ültetés (15 pont)
a. Egy-egy hangjel: "lábhoz" "ültetéshez"
b. A gyakorlat: Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányba. Miután megtettek legalább 10 lépést, az "Ülj!" hangjelre a kutya gyorsan üljön le, anélkül, hogy a kutyavezető megtorpanna, vagy visszanézne. További 30 lépés megtétele után a kutyavezető megáll, és azonnal szembefordul a kutyájával. A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető visszatér a kutyájához, és annak jobb oldalán alapállást vesz fel.
c, Az értékelés: Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, lassú leülésért, nyugtalan ülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya leülés helyett lefekszik, vagy állva marad, a hibáért 5 pontot kell levonni.
4. Menet közben fektetés, behívással (15 pont)
a, Egy-egy hangjel: "lábhoz", "fektetéshez", "behíváshoz", majd "alapálláshoz"
b, A gyakorlat: Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányba. Miután megtettek legalább 10-15 lépést, "Feküdj!" hangjelre a kutyának gyorsan a haladási irányba le kell feküdnie. Eközben a kutyavezető más módon nem befolyásolhatja a kutyát, hanem lassítás és visszafordulás nélkül továbbmegy még 20 lépést. A kutya felé fordulva megáll. A teljesítménybíró utasítására "Hozzám!" hangjellel, vagy a kutya nevével magához hívja a kutyát. A kutyának örömmel, gyors tempóban és a legrövidebb úton kell a kutyavezető elé érkeznie és szorosan elé ülnie. A "Lábhoz!" hangjelre a kutya gyorsan üljön menetirányba a vezetője mellé.
c, Az értékelés: Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, lassú lefekvésért, nyugtalan fekvésért, lassú, illetve lelassuló bejövetelért, hibás elé-, illetve melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya állva marad, vagy leül, de a hívásra hibátlanul jön, 7 pontot le kell vonni.
5. Helybenmaradás, figyelemelvonással (10 pont)
a. Egy-egy hangjel: "fektetéshez", "felüléshez"
b, A gyakorlat: Mire egy másik kutya megkezdi gyakorlatait az engedelmes ágazatban, a kutyavezető a teljesítménybíró által kijelölt helyre alapállásból lefektette a kutyáját. Anélkül, hogy a pórázt, vagy más tárgyat előtte hagyna, eltávolodik legalább 20 lépésnyire a kutyától, és ott háttal a kutyájának állva marad. A helybenmaradás alatt a k-nak nyugodtan fekve kell maradnia. Bírói utasításra a kutyavezető visszatér és megáll a kutya jobb oldalán. Körülbelül 3 másodperces szünet után, a teljesítménybíró utasítására alapállást veszi fel, és pórázra veszi a kutyáját. A kutya gyorsan és menetirányba üljön fel.
c, Az értékelés: A kutyavezető nyugtalan viselkedésért, vagy más a kutyának adott rejtett jelzésért a vezetőjének közeledtekor idő előtti felüléséit, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya ül, áll, vagy nyugtalanul fekszik, de a helyén marad, részértékelést kap; Ha a 3. gyakorlat befejezése előtt 3 méternél messzebbre elhagyja a helyét, 0 pontot kap a gyakorlatára. Amennyiben ez után hagyja el a kijelölt helyét a kutya, részértékelésre kerül sor. Ha a felé induló vezetője elé megy, 3 pontig kell levonni.
A rendezvényvezető a szukáknak és a kanoknak külön jelöljön ki helyet a helybenmaradásra, és lehetőleg táblával is jelölje meg.
Az a kutya, amelyik az 1-5 gyakorlat teljesítésére nem kapta meg a lehetséges pontok legalább 70 %-át (minimum 70 pontot), már nem folytathatja a vizsgát.
B. ágazat. Vizsga utcai forgalomban
Általános szabályok
A következő gyakorlatokat a kiképzőpályán kívül, lakott területen belül, egy erre alkalmas területen kell bemutatni. A teljesítménybíró és a rendezvényvezető előre megbeszélik, hogy a hol és hogyan hajtsák végre közterületen (úton, utcán, téren) a gyakorlatokat. Vizsgázók a közterület forgalmát nem akadályozhatják.
A különlegessége miatt a vizsga e része jelentős időt igényel. A követelményrendszert a vizsgázók nagyobb számára tekintettel se lehet enyhíteni.
A B. ágazat gyakorlataiért nem jár pont. A forgalomban/közterületen folyó vizsga alatt végig figyelt kutyáról kialakuló összbenyomás a mértékadó. Ez alapján kell dönteni az eredményességről.
A következőkben leírt gyakorlatok ajánlások, melyeket hozzá kell igazítani a helyi viszonyokhoz. Kétséges esetben a teljesítménybíró jogosult a gyakorlatokat megismételtetni, illetve variálni.
A vizsga menete
1. mozgás csoportban
A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető pórázon vezetett kutyájával a kijelölt útszakasz járdáján elindul. A teljesítménybíró megfelelő távolságból követi őket.
A kutya vezetője bal oldalán, laza pórázon, jókedvűen úgy haladjon, hogy a lapockája a kutyavezető térdével egy vonalban legyen.
A gyalogosokkal és kerékpárosokkal szemben a kutya legyen közömbös.
Út közben a kutya előtt keresztben elfut egy járókelő (egy erre felkért segítő). A kutyára ez legyen hatástalan, maradjon közömbös.
A kutyavezető és a kutya továbbhaladva egy 6 főből álló laza csoporton haladjon át. Eközben a csoport egyik tagja megszólítja a kutyavezetőt, és kézfogással üdvözli. A megszólításkor a kutyavezető utasítja a kutyát, hogy üljön, vagy feküdjön le. Mialatt a kutyavezető és a megszólító rövid ideig beszélgetnek, a kutyának a felvett pozícióban nyugodtan kell maradnia.
2. Találkozás kerékpárossal
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával elindul egy úton. Ezt követően egy kerékpáros hátulról elhalad mellettük, közben figyelmeztetésül megszólaltatja a kerékpár csengőjét. Eltávolodik, majd visszafordulva, a kerékpárcsengőt megszólaltatva, szemből is elhalad a páros kutya felöli oldalán.
A pórázon vezetett kutya a kerékpárossal szemben legyen elfogulatlan.
3. Találkozás autókkal
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával autók mellett halad el. Ezalatt az egyik járművet beindítják. Egy másik autónak pedig becsapják az ajtaját. Miközben a kutyavezető és a kutya továbbhaladnak, egy autó megáll mellettük. A vezetője letekerve az ablakot, felvilágosítást kér a kutyavezetőtől. A megszólításkor a kutyavezető utasítja a kutyát, hogy üljön, vagy feküdjön le. Az autókkal és a forgalom zajaival szemben kutya maradjon közömbös és viselkedjen nyugodtan.
4. Találkozás kocogókkal, vagy görkorcsolyázókkal
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával elindul egy nyugodt úton. Ezt követően legalább két kocogó hátulról megelőzi őket anélkül, hogy a tempójukat csökkentenék. Amint eltávolodtak, újra kocogók érkeznek szemből, és lassítás nélkül elfutnak a vizsgázók mellett. A kutyának nem kell láb mellett haladnia, de az előző, illetve szemből érkező futókat nem zaklathatja. A találkozáskor a kutya leültetése, vagy lefektetése megengedett.
A kocogók helyett egy, vagy két görkorcsolyás is megelőzheti a kutyavezetőt és a kutyát, illetve elhaladhat szemből a páros mellett.
5. Találkozás más kutyákkal
Miközben egy másik kutyavezető a pórázán vezetett kutyájával megelőzi a vizsgázó kutyavezetőt és a kutyát, illetve a páros mellett szemből elhalad, a vizsgázó kutyának közömbösnek kell maradnia. A kutyavezető többször megismételheti a "Lábhoz!" hangjelet, illetve a találkozáskor leültetheti, vagy lefektetheti kutyáját.
6. Rövid időre forgalmas helyen kikötött és magára hagyott kutya viselkedése. Viselkedés más állatokkal szemben.
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával a teljesítménybíró utasítására elindul egy forgalmas út járdáján. Rövid út megtétele után, szintén a teljesítménybíró ad utasítást a kutya kikötésére. Kerítéshez, falban levő karikához, vagy más erre alkalmas helyhez kötheti a kutyáját, majd eltávolodik a kutya számára láthatatlan helyre, üzletbe, kapualjba.
A kutya ülhet, állhat, vagy fekhet.
A kutyavezető távollétében egy gyalogos (megbízott segítő), pórázon vezetett kutyájával oldalról kb. öt lépés távolságban elhalad a kikötött kutya előtt.
A magára hagyott kutya a kutyavezető távollétében maradjon nyugodt. A zavaró kutyát (nem használható kötekedő kutya) elhaladás közben nem támadhatja (a póráz rángatásával, tartós ugatással). A teljesítménybíró utasítására hozhatja el a kutyavezető a kutyáját.
Megjegyzés
A teljesítménybíró döntheti el, hogy az összes vizsgázóval végrehajtat egy gyakorlatot és utána a következőt, vagy egyesével végigmegy a vizsgázóval az összes feladaton. |